İstanbul'un En İyi Kolejleri

İstanbul Türkiye’nin nüfusu en fazla olan şehri olmasının yanı sıra kolej sayısı bakımından da en kalabalık şehridir. Yaklaşık dört bin özel okul ve kolej sayısıyla Türkiye’nin geri kalanının neredeyse iki katı koleji bünyesinde barındırmaktadır. Bu kadar fazla kolejin varlığı seçenek fazlalığı yanında seçim zorunluluğunu da getirmektedir. Yakın fiyatlar ya da özellikler barındırsa da yararlanıcılar açısından İstanbul'un en iyi kolejleri tercih önceliğine sahiptir. Herkes İstanbul'un en iyi kolejleri ile öğretim görme arzusundadır.

Devlet okulu ile kolejler arasında seçim yapma aşamasını geçtikten sonra diğer bir seçim yapma pozisyonu kolejler arasında tercih yapmaktır. İstanbul’da yaşayan kişiler için doğal olarak İstanbul'un en iyi kolejleri tercih sebebidir. Bu bağlamda İstanbul'daki en iyi özel okul hangisidir sorusunun cevabı ICODE özel okul değerlendirme sistemi içinde bulunabilir. Hatta bu sorunun cevabı yanında hangi okul hangi alanda daha iyi boyutları da ortaya konabilir. Sistem İstanbul'un en iyi kolejleri sorusuna ek cevaplar verebilmektedir. Personel açısından İstanbul'daki en iyi özel okullar, yemekhane açısından İstanbul'daki en iyi kolejler hatta sosyalleştirme açısından İstanbul'un en iyi kolejleri hangileridir gibi sorular sistem üzerinden cevaplanabilmektedir.

Okul seçimini tamamladıktan sonra yararlanıcı kitlenin yaşayabileceği potansiyel sorun tercih ettiği eğitim kurumunun istenen oranda hizmet verememesidir. Peki okulun kendini geliştirmesi nasıl sağlanabilir? Bu aşamada okula uğramak, dönüt vermek, hatalarını ya da olumlu yönlerini söylemek etkili olabilir. Ancak her aşamada okula ulaşmak mümkün olmayabilir. İşte tam bu noktada ICODE modeli size yardımcı olacaktır. Sistem üzerinde okulunuzu değerlendirerek yararlanıcısı olduğunuz okulu daha iyi olmaya itebilirsiniz. Site üzerinde değerlendirme sonuçlarını gören okul personeli kendini kaliteye ulaşma zorunluluğu altında hissedecektir. Böylece belki de okulunuzu İstanbul'un en iyi kolejleri arasına girecektir.

ICODE sisteminin kolejleri değerlendirme şekli ayrı bir araştırma konusudur. Normal şartlarda sadece uzmanların ya da denetçilerin yaptığı değerlendirmeleri yararlanıcılar yapmaktadır. Yani Türkiye’deki özel okulların kalitesi yararlanıcıları tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla İstanbul'un en iyi kolejleri de ortaya çıkmaktadır.Sistem kolejlerin puanlanması dışında karşılaştırılmasını sağlamaktadır. İstanbul'un kolejleri bir çok boyutuyla karşılaştırılabilmektedir. Dolayısıyla yararlanıcılar en doğru seçimi yapabilmek için bilimsel altyapıyla hazırlanmış ICODE sistemini kullanabilmektedir.