Özel Anaokulları

Türkiye anaokulu kademesini zorunlu eğitim kapsamına alarak bu kademeye önem verdiğini net bir şekilde ortaya koymuş bir ülkedir. Bu önem Türk eğitim sistemindeki devlet ve özel anaokulları sayısında patlamayı beraberinde getirmiştir. Halihazırda önemli sayıda özel anaokulları sistemde yerini almıştır. Her şehirde ama öncelikle İstanbul'daki özel anaokulları, Ankara'daki özel anaokulları, İzmir'deki özel anaokulları ve Bursa'daki özel anaokulları dikkat çekici sayıda artmıştır. Yerine göre bazı il hatta ilçelerde birden fazla özel anaokulu bulunmaktadır.

Özel anaokulları konusunda seçenek fazlalığı, rekabet ve gelişim sağlamaktadır. Bu rekabetin içinde yer alan özel okullar kalitelerini arttırmak için uğraşmaktadır. Yaşanan gelişmeler ve rekabet, eğitim öğretim süreçlerinin kalitesini olumlu etkilemektedir. İşte bu çerçevede özel anaokulları konusunda yükselen ivmeyi daha da iyi hale getirmek için ICODE özel okul değerlendirme sistemi oluşturulmuştur. Öğrencisini doğru okullarda okutmak isteyen velilerin özel anaokulu seçimini daha doğru yapabilmesi için sistem altyapısı hazırlanmıştır. ICODE doğru okulları seçmek isteyen yararlanıcıların özel anaokulları dışında Türkiye’deki bütün özel ilkokulları, özel ortaokullar ve özel liseler hatta temel liseler hakkında ayrıntılı analiz sonuçlarını görmesinin sağlandığı özel bir sistemdir.

Bir doktora tezi kapsamında geliştirilen ICODE sistemi gelişen bilişim sektörü ve sosyal medyanın kolej değerlendirme konusunda kullanıma açılmasıdır. Bu bağlamda özel anaokullarını değerlendirmede de yeni bir yol açılmasıdır. Dolayısıyla en kaliteli özel okullar ya da en başarılı özel okullar sistem üzerinden analiz edilmektedir. Örneğin Aydın'daki özel okullar olan Başak Koleji, Doğa Koleji, Bahçeşehir Koleji, gibi kolejlerin özel anaokulları arasında karşılaştırmalı seçim site üzerinde ayrıntılı analizler ile yapılabilmektedir.