Ankara'nın En İyi Kolejleri

Ankara Türkiye’nin başkenti olmasının yanı sıra İstanbul’dan sonra en fazla özel okul yani kolej popülasyonuna sahip şehridir. Yaklaşık iki bin özel okul ya da kolej bulunmaktadır. Ne var ki böyle büyük bir kolej popülasyonu beraberinde Ankara'nın en iyi kolejleri hangileridir sorusunu getirmektedir. Talebin olduğu yerde seçenek çok olduğunda, en iyisini tercih etme ihtiyacı doğmaktadır. Şehir çok fazla seçeneğe sahip olsa da Ankara'daki en iyi kolejler velilerin ve öğrencilerin önceliği olmaktadır.

Veli ve öğrencilerin kaliteli özel okul arayışı doğal bir süreçtir. ICODE özel okul değerlendirme sistemi bu ihtiyacı karşılamak için oluşturulmuştur. Ankara her ne kadar büyük ve bol seçenekli bir şehir olsa da sistem üzerinde Ankara'nın en iyi kolejleri hangileridir sorusuna cevap bulmak kolaydır. Veli ve öğrencilerin yaptığı değerlendirmeler üzerinden Ankara'nın en iyi kolejleri anında görüntülenebilmektedir. Sistem sürekli değerlendirmeye açık olduğu için sonuçlar da sürekli değişebilmektedir. Örneğin Kasım ayında Ankara'daki en iyi kolej Ted Koleji ya da Doğa Koleji iken, Aralık ayında Okyanus Koleji ya da Bahçeşehir Koleji olabilir. Bu bağlamda en iyi olmak değişken bir kavram olarak kabul edilmektedir.

ICODE sistemi anne, baba ve öğrencilerin site üzerinde sürekli değerlendirme yaparak eğitim programlarını bütün boyutlarıyla puanlanmasına dayanmaktadır. Okullar veli ve öğrenciler tarafından yani yararlanıcıları tarafından yargılanmalıdır. Çağdaş eğitim ve pragmatist mantık bireyin faydasını önemser. Bu bağlamda Ankara'daki en iyi özel okullar tüm boyutlarıyla ICODE sistemi üzerinde anlık olarak görüntülenebilir. Böylece seçim aşamasında olan yararlanıcılar sistemi kullanabilir ve seçimini daha doğru yapabilir. Bu bağlamda, genel ya da özel boyutlarıyla (yabancı dil, öğretmen, personel, konum, sosyal faaliyet alanları, bilişsel, duyuşsal gelişim kalitesi gibi) Ankara'nın en iyi kolejleri görüntülenebilmektedir. Böylece yararlanıcıların seçimleri de daha doğru olabilmektedir.