İzmir'in En İyi Kolejleri

Türk eğitim sisteminde büyük şehirlerin eğitim imkanlarının diğer şehirlere göre daha fazla olduğu açıktır. İzmir şehri bu konuda başı çekenler arasındadır. Bilhassa özel okullar konusunda İzmir’de yaşanan gelişmeler dikkat çekicidir. Son yıllarda çok fazla kolej İzmir eğitim sistemine katılmıştır. Veli ve öğrenciler bu konuda kolejler arasında seçim yapma sıkıntısı yaşayabilmektedir. İşte tam bu noktada sıkıntıyı karşılayabilmek için ICODE özel okul değerlendirme sistemi kullanılabilir. Bu yaklaşım bir eğitim programı değerlendirme modeli olarak tasarlanmıştır. Sistem sayesinde Türkiye’deki en iyi özel okullar ya da daha spesifik bir örnek olarak İzmir'in en iyi kolejleri rahatlıkla ortaya çıkarılmaktadır.

ICODE sistemi sürekliliğe dayalı bir değerlendirme sitesi üzerinden faaliyet göstermektedir. Bu bağlamda özel okullar, örneğin İzmir'in en iyi kolejleri güncel olarak sorgulanabilir. Aylık, haftalık, günlük, saatlik hatta dakikalık sürelerde İzmir'deki en iyi özel okullar farklılık gösterebilir. Bir dakika önce İzmir'in en iyi kolejleri arasında yer alan bir okul bir dakika sonra yer almayabilir. Yani sonuçlar değişime açıktır. Aslında bu konu önemli bir noktaya parmak basmaktadır. Veli ya da öğrenci için en iyi okul hangisidir? Yabancı dili en önemli detay olarak gören bir yararlanıcıyla, güvenliği en önemli kabul eden yararlanıcı okullara karşı farklı beklentiler taşımaktadır. İşte bu noktada okulların doğru analiz edilmesi gerekmektedir. Bu analiz ihtiyacı bilimsel bir mantıkla giderilebilir.

ICODE modeli yararlanıcıların ihtiyaç duyduğu doğru seçim yapma gereksinimini gidermeyi sağlayabilir. Tek yapmanız gereken program geliştirme uzmanları tarafından hazırlanan sistemin veri tabanında okulları bulmak ve analizlerini incelemektir. Bu hizmet sadece okul özelliklerini ortaya koymak bir yana yabancı dil yeterliliği, bilişsel gelişim ya da duyuşsal gelişim gibi açılardan İzmir'in en iyi kolejlerini bulmamızı kolaylaştırmaktadır.